Naiste tantsulaager

Terve, toetav mehelik osa naises ja naise salapärane kaksipidine loomus tantsus

13. – 16. juuli 2023

Juhendab Eva Eensaar-Tootsen

“Vähe on uksi, mis viivad Ürgnaise maailma, aga need uksed on otsimist väärt. Kui sul on sügav hingearm, siis see ongi uks. Kui sa tead ennemuistset lugu, siis on seegi uks. Kui sa armastad taevast ja vett nii palju, et sa neist eemalolemist taluda ei suuda, siis ongi see uks. Kui sa igatsed sügavamat, täisverelisemat, tervemat elu, siis see on sinu uks.

Nii nagu ürglaaned oma loomadega, on ka ürgnaine väljasuremisohus. Nii nagu on rikkumata metsik loodus meie planeedi pealt kadumas, nõrgeneb ka meie arusaamine meie sisemisest ürgloomusest. Naise loomus on loomupäraselt vaistlik, aga meie hingelaadi kiputakse kultuuri poolt vormima, algkujust võõrandama, et seda nö hea tooniga kooskõlastuvasse vormi suruda. Ürgnaise soov on juhtida naisterahvast tagasi ta loomusunniliste ja ürgsete tunnete juurde.

Ürgvana teadjanaine elab vahemaailmas, mõistusemaailma ja müüdimaailma piiril. See vahemaailm on sõnulseletamatu paik, mille me kõik ära tunneme, kui teda omal nahal tunda saame. Aga ta muudab muudkui kuju, kui keegi püüab teda kirjeldada. Ta varjundid libisevad käest… Ainuüksi luule, muusika, tants või muinaslugu suudavad seda tabada.“

Clarissa Pinkola-Estes

 

Seekord tantsime aafrika muinasjuttu Manaweest, Clarissa Pinkola-Estes’i raamatust “Naised, kes jooksevad huntidega”. See on lugu jahimehest, kes tahab abielluda kahe õega. Tüdrukute isa tingimuseks on, et mees peab ära arvama tüdrukute nimed.  Mehel on koer, kelle too saadab tüdrukute nimesid välja uurima. Koer luurab tüdrukute telgi ümber ja saabki nende omavahelist juttu kuulates nende nimed teada, kuid tagasiteel tabavad teda mitmed kiusatused, mis ta teelt eemale tõmbavad ja tüdrukute nimed peast pühivad. Lõpuks suudab koerake tagasiteel toimuvale vastu panna ja mehele tüdrukute nimed edasi öelda.

Nagu ikka vaatame ka selle muinasjutu tegelasi kui oma sisemaailma osasid. Õed esindavad naise kaksipidist loomust, üks neist on suunatud rohkem väljapoole, teine on naise sisemine varjatum mina. Jahimees Manawee ja tema koer on jälle meheliku poole osad, üks inimesekujuline, teine instinktuaalne, vaistlik osa – koer. Et mehelik ja naiselik meis kokku saaksid, on vaja, et mehelik osa oskaks ja suudaks teada saada meie naiseliku kaksipidise loomuse olemuse, nende nimed. Vanadel aegadel suhtuti nimesse teisiti kui praegu. Kui teadsid kellegi nime, siis teadsid tema olemust, tema saladust. Nimi oli väga tähtis ja seda teadsid ainult sinu lähedased, need, keda sa usaldasid. Seda suudab välja uurida vaid mehe vaistlik osa. Ja selle vaistliku meheliku osa puhul on väga oluline vastupidavus, sihikindlus. Et mehelik ja naiselik meis kokku saaksid, üksteist toetaksid, et saaksime olla tasakaalus ja terviklikud. Seda teekonda asume läbima tantsu kaudu, sest tõeline mõistmine või taipamine saab võimalikuks vaid siis, kui see jõuab ka meie kehasse.

Ajad on keerulised ja just sellepärast on meil vaja olla sügavamalt endas kohal, toetada ennast, leida uusi võimalusi, teadvustada ja lahti lasta. Kui tantsime, siis lülitume ümber teistsugusele tajumisele, meie peast käivad läbi teistsugused mõtted. Tavapärane mõtteratas meie peas kaotab tasapisi oma jõu ja kaugeneb, tekib võimalus millegi uue sünniks. Tekib tühi ruum meie ja asjade vahele. Selles tühjas ruumis võime näha ja tajuda midagi, mida me varem pole näinud või tajunud. Samuti saame tantsus tajuda ja väljendada neid raskeid tundeid, mis meis võivad olla, neid ära anda, leida toetust, jõudu edasi minemiseks, hoida endas rahu, armastust, lootust. Tants maandab meid, loob hoitud ruumi tajumiseks ja toob valguse teadvustamiseks, annab võimaluse mänguliselt ühendada vastandlikku iseendas. See, mis tantsu läbi ilmneb, toidab meid, aitab näha teed, mida mööda käia, teeb meid elusamaks ja terviklikumaks, võib tuua meid rõõmu juurde.

Me tantsime Südameruumi tantse (Cornelia Freise, Tanzen aus dem Raum des Herzens®), vabatantse ja tegeleme unenägude ning südamemeditatsiooniga. Laager algab neljapäeva õhtul ja lõpeb pühapäeval lõunasöögiga.

Eelnev tantsukogemus ei ole vajalik.

Eva Eensaar-Tootsen on elukutselt näitleja, laulja, 4 lapse ema. Cornelia Freise südameruumi tantsudega puutus esimest korda kokku 2011. aasta suvel Cornelia tantsuseminaril just Polli talus. See oli tema jaoks üllatav, sügav, rõõmustav, elumuutev ja proovile panev kogemus. Sealt sai alguse uus ja huvitav teekond, mis on teda toonud lähemale endale ja elule, just töö läbi kehaga, tantsu kaudu. Eva on läbinud Cornelia kahe-aastased intensiivkursused Saksamaal, Bremenis, ja alates 2017. aastast pakub tantsuvõimalust naistele Tallinnas.

Maksumus:

Eur 415 – sisaldab tantsutööd, toitlustust (3 hommikusööki, 3 lõunasööki, 3 õhtusööki) ning ööbimist aitades.